Przygotowanie do obozu – zbiórki zastępów

W najbliższy piątek 14 czerwca odbędą się zbiórki zastępów według porządku:
-Zielone Płomyki od 17.00 o 19.30
-Leśne Płomienie od 16.00 do 18.00 (zmiana)
-Leśne Nietoperze od 18.40 do 19.30
-Leśne Hory od 17.00 do 19.00

Podczas zbiórek, każdy zastęp musi wybrać sobie cech rzemieślniczy którym będzie podczas obozu. Cechami nazywamy warsztaty, które wykonywały jeden określony rodzaj rzemiosła, rękodzieła. Czyli mówiąc prościej – zajmowały się własnoręcznym wytwarzaniem jakiś przedmiotów lub półproduktów spożywczych. W takie cechy rzemieślnicze wcieli się każdy harcerski i starszoharcerski zastęp na obóz. Zachęcam, by poszukać w Internecie i książkach, jakie rzemiosła uprawiano. Można także skupić się na jednym przedmiocie. Z pierwszych myśli, które nachodzą: cech zielarzy, cech krawców, cech kowali, cech rzeźbiarzy, cech garncarzy, cech garbarzy. Myślę, że każdy zastęp jest w stanie wymyślić swój oryginalny cech. Można wytwarzać torby, sakiewki, zabawki, poduszki, bransoletki i biżuterię, drobne przedmioty obozowego użytku, pudełka itd, itp.
Ważne! Im bardziej oryginalny cech tym lepiej, bo macie gwarancję, że się nie powtórzy. Pamiętajcie jednak, że trzymamy się realiów późnego średniowiecznego miasta (XIII-XIV w.)  i materiałów dostępnych w tamtym czasie – naturalne tkaniny, drewno, elementy znalezione w lesie, skóry zwierzęce, słoma, siano, kamienie. 

Podczas zbiórki powinnyście w zastępach: wybrać wspólnie rzemiosło, zaprojektować jego godło, zaprojektować przedmioty, które będziecie wykonywać już na obozie, przygotować listę materiałów dla drużynowej, które będą Wam potrzebne do wyrobu tych rzeczy (oczywiście wszystko z rozsądkiem i niedużym budżetem), a także zastanowić się jak będą wyglądać Wasze obozowe stroje (pamiętajcie, że w tamtych czasach Panie nie chodziły w spodniach 😉 )
Na obozie przebieramy się za mieszczanki, warto popatrzeć na poniższych stronach, jak takie stroje wyglądały:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszcza%C5%84stwo
http://www.lowkole.pl/projekty/wokolpatrona/stroj.html
Polecam także zerknięcie na filmy i seriale (np. Merlin) tam doś
Pamiętajmy, że ubiór ma być prosty i wygodny, nie musimy nic specjalnego kupować. Czasem wystarczy przejrzeć dobrze szafę swoją, mamy, babci lub znaleźć kawałek fajnej tkaniny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *